V rámci projektu Technika bez hranic se dne 9.3.-10.3. 2023 žáci 3.B a 2.E zúčastnili společně s polskou skupinou z odborné školy Centrum Ksztalceni Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku exkurze firmy Festo ve Stuttgartu. 
První den po příjezdu jsme navštívili technické muzeum Mercedes Benz ve Stuttgartu, kde si žáci mohli prohlédnout velkou řadu modelů vozů Mercedes. Po prohlídce muzea nás autobus odvezl do centra města. I když nám počasí moc nepřálo, přesto jsme si prohlídku města moc užili. 
Druhý den jsme navštívili firmu Festo, kde se žáci dozvěděli o celkové funkčnosti automatizace, o jejím využití v dnešní době a o výrobě dílů pro automatizaci. Pro vysvětlení pojmu automatizace se dá použít příklad, na kterém to žákům vysvětlil sám prezentátor. Jakmile si navrhneme vlastní tenisky značky Nike, objednávka přijde do firmy v podání QR kódu, který po naskenování, které provede robot, okamžitě rozpozná detaily objednávky (barvu, logo, velikost apod.) a začne automaticky výrobu objednávky. Z toho vyplívá že k celkovému zpracování objednávky je potřeba pouze jeden člověk, a to i pro zabalení. To ve výsledku znamená, že výroba se několikanásobně zrychlí a objednávku obdržíme rychleji. Festo své výrobky testuje v neustálém provozu ve své firmě a tím odhadují servisní intervaly a celkovou výdrž výrobku. Byla jim představena i vize pro firmu do roku 2025, která spočívá ve snížení nákladů, tím pádem i snížení ceny výrobku a snížení množství odpadu díky spolupráci s dodavateli materiálu ve formě využití zbytku z nařezaných hliníkovaných tabulí. 
Skip to content